- Részletek
- Készült: 2025. július 15. kedd, 08:36
Kerékpárral a Nyugati határvidéken elnevezésű kerékpártúra a „Kerékpárral 7 határon át” programsorozat részeként a Pentele Természetjáró Egyesület szervezésében, az Építési és Közlekedési Minisztérium támogatásával és a KTI Közlekedéstudományi Intézet közreműködésével valósult meg 2025. június 6-9.
Kedvezményezett neve: Pentele Természetjáró Egyesület
A szerződés egyedi támogatási azonosító száma: KTI/SZ/132-1/2025
A kerékpáros túra elnevezése: Kerékpárral a Nyugati határvidéken
A túra időpontja: 2025. június 6-9.
A kerékpáros túra alkalmával a résztvevők megismerkedtek a Nyugati határvidék, a Kőszegi-hegység, főleg Kőszeg, Szombathely, Rattersdorf, Klosternaienberg, Lockenhaus, Nemcsó, Csepreg épített, és természeti értékeivel.
Június 6-án Dunaújvárosból reggel hét órakor elindultunk a személyautók vonóhorgán a kerékpárjainkkal, a pünkösdi hétvégére tervezett négynapos kerékpáros túránkra a Nyugati határvidék felfedezésére.
A túránkon 11 fő nyugdíjas túratársunk vett részt. Célul tűztük ki a Kőszegi-hegység, valamint Kőszeg, Szombathely környékének, és a határ túloldalán, Ausztriában lévő magyarlakta települések épített, és természeti értékeinek megismerését. Kőszeg, a kis ékszerdoboznak nevezett városka igazán sok, kellemes látnivalóval bővelkedik. Szállásunknak Magyarország egyik legrégebbi szállodáját a Főtéren lévő, Arany Strucc Hotelt választottuk. A hotelben még fellelhetők az eredeti építészeti elemek, illetve a falakon elhelyezett régi fényképeken lehet nyomon követni a múltat. Délelőtt 11 órakor megérkeztünk Kőszegre. Első programunk a Jurisics Vár állandó, és az Őze Lajos időszaki kiállításának megtekintésével kezdődött. A résztvevők megismerkedtek a vár, és Jurisics Miklós történetével. A Patikamúzeumban megcsodálták az 1850-1860. között készített biedermeier stílusú officinát, majd a patikaenteriőrt, és a gyógyszerészet történeti kiállítást. A Tábornokházban a mesterségeket bemutató kiállítás megtekintése aratott nagy sikert, illetve a Hősök tornyából való kilátást élvezték a résztvevők. A szállás elfoglalása után indult az első napi kerékpározás, a Kőszegi-hegység egyik legismertebb nevezetességéhez, a Hét (vezér) forráshoz. Kényelmes aszfaltozott úton, csodálatos erdei környezetben, a hol kissé lankásabb, hol meredekebb emelkedőn feltekerve érkeztünk el a forráshoz. Mindenki megkóstolta a forrás vizét. Innen már lejtős úton gurultunk Rattersdorf településre, majd onnan Kőszegre a szállásunkra. A finom vacsora elfogyasztása után még a Főtéren sétával, nézelődéssel töltöttük az estét. Majd a nyolcórai harangszó után meghallgattuk a Jézus Szíve Plébániatemplom tornyából közvetített zenés hangjátékot.
Megtett táv műúton: 20 km Szintemelkedés: 260 méter
Június 7-én hét órakor elfogyasztott reggeli után 8 órakor a kerékpárokra szálltunk, és indult a szombati napi túra. Első látványosságként Cákon néztük meg a Boronafalu Pincesort. A skanzenként látogatható pincéket tavasztól őszig nemcsak kívülről, de belülről is meg lehet nézni, melynek keretében a korabeli szőlészeti, borászati eszközöket lehet megcsodálni, valamint a boroshordó készítésének mesterei a kádárok munkásságába is bepillantást nyerhettünk. Innen Velemre tekertünk, ahol a község központjában álló és jelképeként szimbolizáló harangláb és a kapu tövében rövid pihenőt tartottunk, kívülről megnéztük Törőcsik Mari házát. Bozsok után átkerékpároztunk Ausztriába, Reschnitz (Rohonc) település központjában a Főtéren rövid pihenőt tartottunk, majd Bucsu, és Szombathely felé folytattuk az utunkat. Bucsu előtt még Ausztria területén megálltunk a régi Határépületnél, és megnéztük a kiállítást, ami a Vasfüggöny éveit elevenítteti fel. Szombathelyen a Vasi Skanzenhez kerékpároztunk, elfogyasztottuk szendvicseinket, és indultunk a Skanzen megtekintésére, kellemes meglepetésként ezen a napon a Skanzen ingyenesen volt látogatható. Sajnos kerékpárt nem lehetett bevinni, így egy túratársunk a Csónakázó tó mellett a kerékpárok, és csomagok őrzésére kint maradt. Sokáig időztünk a Skanzenben, megtekintettük a korabeli házakat, a malomépület, a haranglábat, és a kápolnát. Kora délután folytattuk utunkat, Gencsapátiban a Római katolikus templom előtti téren az árnyas fák alatt rövid pihenőt tartottunk, majd tovább indultunk. Gyöngyösfalu, Lukácsháza után a Lukácsházi víztározó, Abert László tó partja mellett lévő pihenőhelyen még rövid ideig elidőztünk, majd innen Kőszegre a szállásunkra kerékpároztunk.
Összes táv: 56,3 km (Műúton: 44,3 km Földúton: 12 km)
Szintemelkedés: 349 méter
Vacsora után még megnéztük a Jézus Szíve Plébániatemplomot, a Szent Imre templomot, a Szent Jakab templomot. Majd a nyolcórai harangszó után meghallgattuk a Jézus Szíve Plébániatemplom tornyából közvetített zenés hangjátékot.
Június 8-án vasárnap a reggeli elfogyasztása után Kőszegről Ólmod felé kerékpároztunk, és a települést elhagyva tekertünk át Ausztriába. Klostermarienberg (Borsmonostor) településen a tűzoltólaktanya előtt megálltunk, és a fiatal barátságos tűzoltó fiúval a laktanya előtti szobornál fényképezkedtünk. Mivel éppen a misére gyülekeztek a hívek, így gyorsan megnéztük a Ciszterci Kolostort és templomot, hogy ne zavarjuk a szertartást. Innen Mannersdorf an der Rabnitz (Répcekéthely), Steinberg (Répcekőhalom) települések érintésével nagyon szép útvonalon kerékpároztunk. Sajnos az időjárás előrejelzés pontosan bejött ezen a napon, így többször hol fel, hol levettük a kisebb-nagyobb záporok miatt az esőkabátokat. Telefonjainkra folyamatosan érkezett a 14 órára várható viharól a jelzés, Lockenhaus (Léka)-ra érkezve már nagyon rövidre fogtuk a nézelődést. A templom előtti téren rövid pihenő után tovább kerékpároztunk, hogy még a megérkező nagy eső előtt visszaérjünk Kőszegre a szállásunkra. Az esőtől tartva kimaradt a programból a lékai vár megtekintése, de majd valamikor más időpontban bepótoljuk. A hotel udvarában elhelyeztük a kerékpárokat, levettük a kerékpártáskákat, és alig felmentünk a szobába, eleredt az eső. Délutánra elállt az eső, így még egy kicsit sétáltunk Kőszeg belvárosában. Majd a nyolcórai harangszó után meghallgattuk a Jézus Szíve Plébániatemplom tornyából közvetített zenés hangjátékot.
Összes táv: 55 km (Műúton: 45 km Földúton: 5 km)
Szintemelkedés: 303 méter
Július 9. hétfőn a reggelinél átbeszéltük az eredeti tervet, és az előző délutáni, esti hatalmas esőzés miatt kicsit átterveztük a napi programot, a várható sár miatt nem akartunk földúton kerékpározni. Az új kijelölt útvonalon végig aszfaltozott alsóbbrendű úton kerékpároztunk. Kőszegről Kőszegfalva, Nemcsó. Első állomásunkon Nemcsón a Tiszteletes úr mesélt nekünk a település történetéről, az Evangélikus templomról, a benne található Szószékről és az orgonáról. Innen Tömörd, majd Csepreg felé kerékpároztunk tovább. Csepregen megnéztük a Vasúttörténeti emlékhelyet, Szent Katalin templom és Zárda épületét, az Alsóvárosi Artézi kutat, a XIV. században épült Szent Miklós római katolikus templomot, a Szedenik-villa épületét, a Milleniumi emlékművet, a Széchenyi-kutat, a sajnos nagyon romos állapotban lévő Scöller-kastélyt, az I., és II. Világháborús emlékművet. A Széchenyi téren rövid ideig nézelődtünk, fagylaltoztunk, majd tovább kerékpároztunk Kiszsidány, Horvátzsidány települések érintésével Kőszegre. A nagyon kellemes nap után az Arany Stucc Hotelben még elfogyasztottuk az ebédet, felhelyeztük a kerékpárjainkat az autók vonóhorgán lévő kerékpárszállítókra, búcsút intettünk a csodálatos Kőszegnek, és indultunk haza.
Összes táv: 40 km Szintemelkedés: 220 méter
A túra négy napján megtett összes táv: 171,3 km
Műúton/kerékpárúton: 154,3 km Terepen/földúton: 17,0 km
A négy nap alatt az összes szintemelkedés: 1132 méter
Nagyon sok látnivalót tekintettünk meg, rengeteg élménnyel lettünk gazdagabbak. Csodálatosan telt a Nyugati határvidék felfedezésének négy napja. Köszönet az Építési és Közlekedési Minisztériumnak a Közlekedéstudományi Intézetnek, a „Kerékpárral 7 határon át” csapatának, hogy túránk pályázaton történő finanszírozásával lehetőséget biztosítottak arra, hogy az alacsonyabb anyagi lehetőségek között lévő, nyugdíjas túratársaink is részt tudjanak venni ezen a felejthetetlen túrán.
A kerékpártúrán 11 fő nyugdíjas vett részt. A résztvevők a mozgással nagyban hozzájárultak az egészségük megőrzéséhez.
A kerékpártúra minden napja azzal kezdődött, hogy a túravezetők ismertették az útvonalat, annak nehézségeit. Külön ismertették azokat a szakaszokat, ahol nem kerékpárúton, hanem alsóbb rendű műúton kellett haladni. A szabályos kerékpáros közlekedés előírásai, és a kerékpáros sisak, valamint a láthatósági mellény használata is ismertetésre került.
Dunaújváros, 2025. július 10.
Csontosné Kóbor Zsuzsanna
Pentele Természetjáró Egyesület elnök